We've updated our Terms of Use. You can review the changes here.

Lost Tracks At Dawn

by Guillaume Viltard

/
1.
Part 1 17:12
2.
Part 2 07:40
3.
Part 3 09:01

about

Guillaume Viltard double bass solo set, recorded live as a part of Earshots! at the Hundred Years Gallery. London 13/07/2013

Released on cassette (first edition of 50), and high quality digital download.

Guillame Viltard: Double Bass

Recorded by Daniel Kordik
Mastered by Rupert Clervaux at Grays Inn Road
Design: Ben Polhill (DEPT2)
Cover drawing: Mia Gubbay
Cat no: EAR001

credits

released March 3, 2014

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
R E V I E W S :
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

THE WIRE 368

Wonderful solo bass inventions by an associate of the London Improvisers Orchestra. Lots of arco mania, and very non bass like craft, tucked into a folds of a session that also hearkens back to the groundbreaking Barre Phillips solo set for Music Man. Naturally, the surprises lurking in Barre’s amazing low ones are now harder to come by. But Guillaume has some great treats up his sleeve. Dig ’em.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

HIS VOICE (in Czech Language)

Mladičký londýnský label Earshots! Recordings vznikl jako „přidružená výroba“ koncertní série Earshots orientované především na improvizaci. První kazeta labelu přináší záznam sólového vystoupení kontrabasisty Guillauma Viltarda, na druhé se představí sami zakladatelé značky, Daniel Kordík známý coby polovina slovenského, v Londýně dlouhodobě působícího dua Jamka (zde hraje na analogové syntezátory Vostok a Roland 202) a trombónista Edward Lucas; jde o jejich třetí společný titul.

Oběma albům je společná zvuková bezprostřednost (na začátku Viltardova Lost Track at Dawn slyšíte šoupání židlí a jiné zvuky příchodu a usazování publika). Foukání do trombónu i drhnutí kontrabasu pak působí dojmem, jako byste spolu s hráči seděli v malé koncertní místnosti a v uších se vám skládal zvuk z aparatury i přímo z těl instrumentů.

Guillaume Viltard se rozhodl moc se se svým instrumentem nepárat a v jeho hře lze slyšet sympatický bezpočet drsných souzvuků. Ve stylizovaném životopisu na stránkách vydavatelství o sobě píše, že se narodil na severu Pobřeží slonoviny do zcela nehudebního prostředí a po přesídlení do Francie nejraději chodil za školu a coural se přírodou. Přesto jej jaksi neminul kontrabas a byť Viltard údajně nepřestává pochybovat o tom, zda by přece jenom neměl pokračovat v courání, dostalo se mu klasického školení a prý přežil i jazz (takto hrdinným veteránům je třeba vzdávat patřičnou úctu). Jeho dynamická hra smyčcem, rukama i paličkou je plná nečekaných zjevení a událostí i bláta a prachu cest. Místy připomene anglickou improvizační školu tzv. insect music, jindy jako by poťouchle imitovala módu terénních nahrávek. Hlavně je ale až zarytě fortelná, spontánně neotesaná a na míle vzdálena vší piknikové idylky. Jako by se při procházce přírodou zničehonic zachvěla země nebo alespoň začaly padat hovna s háčkama. Sláva, není to estét! A že zní pár minut jeho setu přebuzeně? Zkoumat, je-li to záměr či jen zvukařem posléze potřená vzpoura aparatury, je v tomto případě pustým hnidopištstvím; v samém závěru kontrabas pro změnu zazní jako trubka s dusítkem...

license

all rights reserved

tags

about

Earshots London, UK

Earshots Recordings, London

contact / help

Contact Earshots

Streaming and
Download help

Redeem code

Report this album or account

If you like Lost Tracks At Dawn, you may also like: